March 19th - April 8th 2007 apartment project

PIKTOGRAMLAR ISTANBUL'DA

Birincil fonksiyonu pratik ve hızlı iletişim olan ve süreklilikleri ve yaygın kullanımlarıyla görsel kültürümüzün önemli bir parçası haline gelen piktogramlarda sadeleştirme, detaylarından arındırma ve fonksiyona dayalı evrensel bir görsel dil yaratma hedeflenir. Bu modernist resim-yazılarda belli bir standartlaşma, bütünlük, parça bütün ilişkisi, geometrik ifade, nötrlük hissedilir.

Piktogramlar İstanbul’da sergisi görsel sanatlar görsel iletişim tasarımı bölümü öğrencilerinin gözünden İstanbul’a ve günlük yaşama odaklanıyor. Genç tasarımcı adayları sadeleştirme, bütünlük gibi belli piktogram kriterlerine sadık kalarak yaşadıkları İstanbul’u yorumluyorlar. Ancak global dilin karşısında kişisel yorumlarını getirmekten de geri durmuyorlar.

Piktogramlardaki İstanbullular yan kesiyor, damsız giremiyor, apartmanlar arasına çamaşır diziyor, gasp ediyor, laf atıyor, simit satıyor, başına binadan bir parça düşebiliyor, dileniyor, hamamda terliyor, nevizade’de eğleniyor, pankart açıyor, ayakkabı siliyor, mendil satıyor, vapurdan ve boğaz köprüsünden atlıyor, balıkekmek ve kokoreç yiyor, korsan cd satıyor, ateş ediyor, martılara simit atıyor, aşk yaşıyor, ...

Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğr. Grv. Nazlı Eda Noyan tarafından yürütülen “Kelime ve İmge” dersinin İstanbul’a odaklanan Piktogramlar İstanbul’da projesinden öğrenci çalışmalarını içeren tasarım sergisi İstanbul Tünel’deki Apartman Projesi mekanında sergilendi.

Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi www.iletisim.bahcesehir.edu.tr

PICTOGRAMS ARE IN ISTANBUL

A pictogram design exhibition by Visual Arts and Visual Communication Design students at Bahceşehir University, VAVCD Department, produced in 2nd year "Word and Image" class by Nazlı Eda Noyan.

Practical, immediate communication is the primary function of a pictogram. Exploring personal expression and personalization versus universal language and functionality and understanding simplicity, forming unity within different elements are the basic challenges a designer has to overcome.

With this in mind, students have graphically depicted different subjects about Istanbul as pictograms using their everyday experiences and thoughts about Istanbul. Their pictograms not only are reflecting a universal visual language but also their personal insight and interpretation as the young people of Istanbul.

Bahçeşehir University Faculty of Communication www.iletisim.bahcesehir.edu.tr

GIRLSAWTHESEA