HAKKINDA

1974’te İzmir’de doğdu. Sırasıyla Dokuz Eylül Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Florida Üniversitesinden burslu olarak grafik tasarım alanında lisans ve yüksek lisans derecelerini aldı. Türk melodram afişleri ve sosyal içerikli grafik tasarım üzerine yüksek lisans tezleri bulunmaktadır. UNICEF Gana’da tasarımcı stajyer olarak çalıştı. İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde sanat tarihi dalında Türk sinemasında film jenerikleri tarihi konulu tezi ile doktor ünvanını aldı. Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesinde Fotograf ve Video Bolumu ile Cizgi Film ve Animasyon Bolumunun baskanligini yurutmektedir. Farklı mecralarda serbest illustratör, tasarımcı ve yazar olarak çalışmaktadır.

Sanat ve tasarım geçmişi kent yaşamına dair sosyal konular ve etkileşimli grafik mecra araştırmalarına vurgu yapan çeşitli biçim ve içerikten oluşur. Farkındalık Haritası ve Ev Gerçekleri gibi işleri insan hakları gibi temel konular hakkında farkındalık ve tartışma ortamı yaratmak amacıyla paylaşımcı anlatı, merak, mizah, oyun, strateji ve etkileşimin tasarım ve kamusal alanda nasıl kullanılabileceği hakkında araştırmalar olmuşlardır.

Akademik çalışmaları, Türk sinemasında film afisleri ve film jenerikleri, tuvalet işaretleri, düğün fotoğrafları, kahve için tasarım, canlandirma belgesel gibi Türkiye’de görsel kültürün, tasarım nesnelerinin ve hareketli goruntunun belgelenmesi ve analizini kapsar. Kompozisyon, tipografi ve teknik gibi tasarım elemanlarına odaklanarak, tasarım motivasyonlarını ve sosyal anlamı belirli bir görme şeklinin semeresi olarak inceler.

NEN’in çalışmaları aynı zamanda 2006’da İstanbul Kısa Film Festivali’nde en iyi animasyon seçilen ve dünyanın farklı noktalarında gösterilen Başka Diyarların Çocukları, yine ulusal ve uluslararası festival ve sergilerde gösterilmiş İnce İnce İşledim gibi videoları ve 2014'de 51. Altin Portakal ve Ispanya'da Seminci odullerini alan Bir Fincan Turk Kahvesi gibi animasyonlari içerir.

Son yıllarda işlerinin büyük bir bölümü sosyal temalı projelerden kişisel temalı olanlara kaymıştır. CDA Projects Galeri’de gerçekleşen kişisel sergileri O Küçük Köy ve DNA_nen sosyal temalarla kişisel hikayeleri birleştiren yapıya sahiplerdir. Işleri Türkiye’nin yanısıra ve Amerika, Almanya, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere gibi ülkelerde karma sergi, sanat fuarı ve müzayedelerde sergilenmiştir.

Nar'in Sanat Gunlugu cocuk kitabi serisi Turkiye'nin ressam kadinlarinin tarihini isleyen 6 kitaplik bir seri iken, Iplikler Serisi toplumsal deger kavramlarini irdeleyen bir cocuk kitabi serisidir.

NEN su anda Musfik Bir Ruya isimli kisa animasyon ve Kiz Kardeslerin Masali isimli uzun metraj animasyon projesi uzerine calismakta, araştırmalarına, farklı mecralarda sanat ve tasarım çalışmalarına İstanbul’da devam etmektedir.

ABOUT

Born in Izmir, 1974. Earned her BA and MFA degrees in graphic design on scholarship from Dokuz Eylül University, Bilkent University and University of Florida. Her master thesis topics include posters of Turkish melodrama and graphic design for social good. Worked as an intern designer in UNICEF, Ghana. Received her Ph.D. degree from Istanbul Technical University with her thesis on film title design in Turkish cinema. She’s the head of Photography and Video Department as well as Cartoon and Animation Department in Faculty of Communications, Bahçeşehir University in Istanbul. She has been working as a freelance illustrator, designer and writer in various magazines and books.

Her artistic and design background consists of diverse form and content with an emphasis to social issues in urban life and the explorations of interactive graphic mediums. Works such as Map of Awareness and Home Truths are designed as tools to create awareness and debate on human rights and disasters through narrative strategies, curiosity, humour and interactivity. They are investigations of how to utilize interactivity & participatory narration, accessibility, perceptibility, play and strategy in design and public space.

Her academic work includes the documentation and textual analysisof Turkish visual culture and design artefacts such as film posters and film titles of Turkish Cinema, WC signs, designs for Turkish coffee, the studio wedding photographs in Turkey, and animated documentary. By focusing on the design elements like composition, typography, figure-ground, technique and use, the motivations as well as social implications and significance are explored as the outcome of a certain way of seeing.

Her work also consists of animations and videos like The Children of the Other Lands, which won Best Animation award in Istanbul Short Film Festival, 2006 and screened worldwide. It’s a 2D animation made up of collages from illustrations, drawings, etchings and photographs about favourite moments and nightmares from childhood. Her video Finely Embroidered is a personal reaction to various disorders taking place in Turkey. The video consists of drawings inspired from the daily Turkish newspaper photographs. These are combined with the fine embroidery made by her grandmother. A Cup of Turkish Coffee, won the best short film award in 51st Golden Orange Film Festival and Seminci Film Festival, Spain in 2014.

In the recent years, her main body of work has moved from socially charged projects to very personal ones. Her last solo exhibition in CDA Projects Gallery dated 2010, That Little Village deals with a family album of those living in a little village. This is a place that lives and breathes, is already deceased, creepy, longed for, and far away and so close, amusing and dark. The exhibition merges social themes with personal stories and consists of digitally manipulated drawings and a video animation. NEN’s works have been exhibited in USA, Germany, Ukraine, United Arab Emirates and England as well as Turkey in many group exhibitions, art fairs and auctions.

Nar's Art Journal is a children's book series of 6 books about 6 painter women of Turksish art history. Yarns is a children's book series about social values.

NEN is working on an animated short A Tender Dream ans a feature animated documentary Sisters' Tale. She continues her research and art and design projects in different mediums.